Home » چاپ » آینده شورانگیز چاپ در پیش است

آینده شورانگیز چاپ در پیش است

آینده شورانگیز چاپ در پیش است

نخستین شکل ابزار چاپ که توسط بشر تکامل یافت، در قالب باسمه های استوانه ای از جنس سنگ، جواهرات و سرامیک بوجود آمد. اشیای کوچک استوانه ای که بیش از ۵ هزار سال قبل در شوش ، متعلق به ایران باستان ، و شهر سومری اوروک در بین النهرین پدید آمد شامل کنده کاری نوشتاری می شد یا مناظری از انسان ها و حیوانات را به نمایش می گذاشت. استوانه ها بر الواحی از گل رس علتانده می شدند تا نقوش حک شده ، بر الواح درج شوند. این الواح گلی که غالبا کارکردهای اجتماعی و خبر رسانی مهمی داشتند، در میان اولین اسنادی که توسط نوع بشر به ثبت رسیده، یافت شده اند. با برشی ناگهانی به سده بیست و یکم در می یابیم همان ابزار سنتی تکوین یافته و به زایش انواع بی شماری از فناوری های مدرن انجامیده، تا جایی که در تعیین سبک زندگی و جهت دادن به دنیای امروز نقشی مهم ایفا کرده است. از فنون چاپ سازگار با محیط زیست گرفته، تا فناوری های چاپ سه بعدی که صنعت ساخت را به شیوه های بی سابقه عمومی کرده اند. بی تردید چاپ مسیر پر فراز و نشیبی را از دوران همتایان اولیه خود یعنی باسمه و گل پشت سر گذاشته است. اما با گذشت سالیانه متمادی، فناوری های چاپ به طور مداوم توسعه خواهند یافت . چه آینده ای پیش روی این صنعت قرار دارد؟ در این جا برخی پیشرفت های جدید و مهیجج و شماری از تحولات ادواری که می توانیم به آنها خوشبین باشیم را مرور می کنیم.

عملکرد چاپ با محیط زیست ساگار تر می شود

امروزه انسان ها بر مسایل زیست محیطی و پیامدهای مخرب مصرف بی رویه واقف تر از گذشته هستند. با تداوم این روند، شاهد اعمال محدودیت هایی توسط مجامع قانون گذار اقصی نقاط جهان خواهیم بود. تمرکز قوانین جدید در حیطه چاپ معطوف به عملکردهایی است که از حیث زیست محیطی بی ضرر باشند، از جمله می توان به بازیافت و بازسازی کارتریج های چاپگر و محصولات کاغذی اشاره کرد که جداسازی بخش عمده ضایعات کاغذی و پلاستیکی و فلزی و شیمیایی از انبوده زباله ها را در دستور کار دارد. برآوردهای کنونی نشان می دهند اگر فقط به جای تولیذ کارتریج های تازه، به بازسازی کارتریج های کارکرده می پرداختیم می توانستیم سالانه از ورود چیزی حدود ۰۰۰/۴۰۰ تن ضایعات به انباشت گاه های زباله جلوگیری کنیم. نسل های بعدی علاوه بر بازیافت ، تولید انواع مناسب تر جوهر و مرکب را که برای محیط زیست بی خطر باشند، در نظر خواهند داشت. برای مثال جوهر هایی که از روغن های گیاهی تشکیل شده اند و جوهر هایی که با uv خشک میشوند بر جوهر های حلال پایه که شامل آلاینده های محیطی بیشتری هستند – اولویت خواهند یافت. افزون بر این جوهر های مجاز خوراکی بر اساس مقتضیات صنعت غذا و نوشیدنی از کیفیت بهتری برخوردار خواهند بود.

چاپ دیجیتال حیات ما را متحول خواهد ساخت.

فناوری های پیشتیبان چاپ سه بعدی برای اغلب مردم مبههوت کننده است. اما باید گفت این فناوری تنها پیشرفتی دیگر و دنباله منطقی روند تکامل در صنعت چاپ، مبتنی بر جوهر است. امروزه به مدد فرآیندی موسوم به تولید افزایشی ، نه تنها قادر به چاپ تصاویر مسطح بر روی انواع صفحات هستیم ، بلکه می توانیم فرآیند چاپ بر روی اشیای سه بعدی که از موادی نظیر رزین پلاستیکی تشکیل شده اند، اعمال کنیم . تولید افزایشی عبارت است از افزودن پی در پی و لایه به لایه رزین تا زمانی که محصول شکل نهایی خود را به دست آورد.افق های گسترده ای پیش روی فناوری چاپ قرار دارد. چاپ دیجیتال ارزان تر، قابل وصول تر و پیشرفته تر می شود و می تواند این امکان را فراهم آورد که محصول، تقریبا یا دقیقا بر اساس نیازهای مصرفی ساخته شود. از این رو قادر است در صنعت سوخت تحولی انقلابی ایجاد کند . به عبارتی افراد معمولی قادر می شوند هر زمان که بخواهند، کالاهای مورد نیازشان را تولید کنند. همچنین الگوهای اقتصادی رایج دگرگون خواهد شد، نیروگاه های مولدی که امروزه می شناسیم، خواه دولتی یا اتحادیه ای، امتیازات بی دلیل و کنونی خود را از دست خواهند داد. از دیگر افق های پیش رو آن است که نمونه سازی و سفارشی سازی در صنعت ساخت با سهولت بیشتری انجام خواهد گرفت. در این مسیر خلاقیت حرف اول را خواهد زد. با تسریع نمونه اسزی و سفارشی سازی پیشگامان نو آوری می توانند بر ابزارها و مقدمات زیرسازی متمرکز شوند و لذا بر بسیاری از معضلاتی که حیات امروزی را مختل کرده اند، پایان دهند.

تمرکز قوانین جدید در حیطه چاپ معطوف به عملکردهیی است که از حیث زیست محیطی بی ضرر باشند، که جداسازی بخش عمده ضایعات کاغذی و پلاستیکی و فلزی و شیمیایی از انبوه زباله ها را در دستور کار دارد. بر آوردهای کنونی نشان می دهند اگر فقط بجای تولید کارتریج های تازه ، به بازسازی کاتریج های کار کرده می پرداختیم، می توانستیم سالانه از ورود چیزی حدود ۴۰۰/۰۰۰ تن ضایعات به انباشت گا های زباله جلوگیری کنیم

فناوری های پیشرفته، صنعت چاپ را ارتقا خواهد بخشید.

تاکنون از چاپ نوری ( فوتونی) چیزی شنیده اید؟ در مورد جوهر های رسانا چه طور؟ اگر از آنها چیزی نمی دانید ، به زودی با آنها آشنا خواهید شد زیرا فناوری های پیشرفته ای مثل آنها تمدن بشری را ب عصر نوین چاپ رهنمون خواهند ساخت. در حال حاضر سازمان های پیشگام در توآوری از علم فوتونیک دانش تولید، بررسی و هدایت نور یا فوتون بهره می گیرند . به این امید که فنون چاپ نوری نامرئی را توسعه دهند. این فناوری برای طیفی از برنامه های کاربردی از جمله بازشناسی و نهان نگاری (Watermarking) ، تلاش برای پرهیز از تولیدات ناخالص و بدلی ، نهان نگاری داده ها (Steganography)، پنهان سازی پیام ها یا اطلاعات موجود در متون خوانا و تصاویر قابل روئیت سودمند است. از سوی دیگر جوهر رسانا قابلیت آن را دارد که شیوه استفاده از رسانه چاپی در ارتباطات و بازاریابی و تبلیغات را تحول بخشد. این جوهر ها که از موادی چون نانو ذرات نقره ای و پلیمرهای رسانا تولید می شوند در واقع مدارهایی هستند که پیوند کاغذ یا هر سطح دیگر را با واژه دیجیتالی میسر سازند. برای درک آن یک پوستر معمولی را در نظر میگیریم که از همان حس گرهای مورد استفاده در نمایشگرهای لمسی برخوردار است. جوهر رسانا می تواند در بسیاری از فرآیندهای دیگر به کار آید از قبیل : تولید البسه هوشمند که طرح آنها با جوهر های الکترونیکی چاپ شده، یای ساخت ماشین آلات سبک مثل روبات های خمش پذیر که میتواند در عملیات جستجو و نجات به کار آیند. اگر کسی به شما بگوید صنعت چاپ دوران خود را پشت سر گذاشته و در آینده نزدیک زایل خواهد شد، آنجه اینجا می خوانید را به یاد آورید. به آن فرد بگویید روزی خواهد رسید که انسان ها خانه های خود را با بهره گیری از چاپ سه بعدی بر پا خواهند کرد و یادداشت های محرمانه و عاشقانه را که با جوهر نوری نامرئی چاپ شده به یکدیگر خواهند داد.

منبع : صنعت چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *