Home » رنگ » خراسان شمالی| رنگ «سکوت و تخریب» بر چهره بافت تاریخی روستای "باغچق"+تصاویر

خراسان شمالی| رنگ «سکوت و تخریب» بر چهره بافت تاریخی روستای "باغچق"+تصاویر

به گزارش آموزش هنر نقاشی شارژ به نقل از خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ روستای باغچق در 8 کیلومتری شمال غرب شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی قرار دارد. این روستا دارای طبیعتی سرسبز همراه با چشمه‌های فراوان است. از جاذبه‌های این روستا می‌توان به برجهای بلند قدیمی، مسجد قدیمی، طبیعت سرسبز اطراف منطقه اوج دوش با سرچشمه همجوار و طبیعت بسیار زیبای زیبای مناطق «تندوره ،چشمه خان ،چشمه سیدقاسم،مناطق ییلاقی و قشلاقی سرسبز،چشمه کور» و همچنین انواع و اقسام گیاهان طبی و خوراکی نام برد که این منطقه را به بهشت خراسان شمالی تبدیل کرده‌ است.

در مناطق ییلاقی آن نیز می‌توان به کاسنی، گون، زیره کوهی،کاکوتی، ساری گل، زردآلوی کوهی٬ سیب کوهی را یافت و به آن اشاره کرد. اهالی این روستا به زبان شیرین کردی کرمانجی تکلم می‌کنند.

روستای باغچق بر روی دامنه ارتفاعات «خشکه زو» قراردارد. درمرکز بافت قدیمی روستا و در میان خانه‌ها، دوبرج چهارگوش جلب توجه می‌کنند. این برج‌ها از خشت و گل ساخته شده و اندازه هر ضلع آنها 5٫5 متر و ارتفاع آن بیش از 6 متر و ضخامت دیوارها 80 سانتیمر است. برج‌ها سه طبقه بوده و در بدنه آن‌ها روزنه‌هایی سه گوش و مستطیل شکل برای تیراندازی و دفاع ساخته شده‌ است.

اینک و پس از وقوع چندین زلزله در مناطق مختلف استان خراسان شمالی٬ بافت تاریخی و کهن این روستا به مخروبه‌ای خالی از سکنه تبدیل شده و بیشتر اهالی روستا به مناطق پایین‌دست و شهرک‌های اقماری بجنورد کوچ کرده‌اند. موضوعی که حاشیه‌نشینی اطراف بجنورد را تشدید و زنگ خطر آسیب‌های اجتماعی را نیز به صدا درآورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *