Home » نقاشی » قم| ارتباط مجموعه‌های هنری با نویسندگان سبب رشد ادبیات داستانی می‌شود

قم| ارتباط مجموعه‌های هنری با نویسندگان سبب رشد ادبیات داستانی می‌شود

به گزارش آموزش هنر نقاشی شارژ به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، مهدی کفاش در نشست نقد و بررسی "رمان وقت معلوم" که در دنیای کتاب برگزار شد، اظهار داشت: یکی از معضلاتی که در استان قم وجود دارد نزدیکی به تهران است که این موضوع آفت بسیار بزرگی برای ادبیات داستانی قم است.

وی افزود: ادبیات داستانی قم تنوع موضوع و داستان‌های تازه ای دارد و نزدیکی به تهران سبب شده در سایه تهران قرار بگیرد و کارهای استان قم دیده نشود.

استاد ادبیات داستانی حوزه هنری قم با اشاره به مشکلات هنرمندان و نویسندگان قمی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در استان قم وجود دارد تنوع سلایق است وباید گفتمان درون متنی در آثار نویسندگان ایجاد شود.

نویسنده رمان وقت معلوم ظرفیت هنرمندان قمی را بسیار بالا برشمرد وبیان کرد: نویسندگانی که در قم مشغول فعالیت هستند سواد حوزه ای و همچنین تحصیلات دانشگاهی دارند و مطالعات علمی انجام می‌دهند، موضوعاتی که در بزرگ‌ترین شهر علمی و دینی ایران اتفاق می‌افتد سبب ایجاد داستان‌های زیادی می‌شود.

کفاش ادامه داد: ازهمه اقوام و ملل در استان قم زندگی می‌کنند که سبب می‌شود داستان‌های تازه ای برای نسل کتاب خوان قمی ایجاد شود

استاد ادبیات داستانی حوزه هنری قم تصریح کرد: مجموعه‌های هنری بسیار خوبی در قم مشغول فعالیت هستند که مخاطب اصلی در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها وجود دارد اما مجموعه‌های هنری تلاشی برای اضافه کردن به نسل کتاب خوان و نویسندگان ندارد.

نویسنده رمان وقت معلوم افزود: مراکز علمی و دینی زیادی در قم وجود دارد که می‌توان تجربه نویسنده‌های این قشر را داشته باشیم و همچنین حوزه علمیه نیز نویسندگان بسیار کمی دارد و اداره کل ارشاد و حوزه هنری و دفتر تبیغات حوزه علمیه باید با این نویسندگان تعامل داشته باشند تا آثار خوبی خلق شود.

کفاش گفت: قم دومین شهر در زمینه ادبیات کودک است اما نویسنده کودک در قم کم است چون همه در تهران فعالیت می‌کنند و باید راه‌های ورودی در مجوعه های ارشاد و دفتر تبلیغات اسلامی و حوزه هنری برای فعالیت نویسندگان و داستان نویسان فراهم شود تا برای آینده نویسندگان خوبی تربیت کنیم.

استاد ادبیات داستانی حوزه هنری قم عنوان کرد: حوزه هنری واداره کل ارشاد قم و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه باید در دبیرستان‌ها فعالیت کرده و نویسندگی را شغل محسوب کنند تا به نسل کتاب خوان اضافه شود.

نویسنده رمان وقت معلوم خاطر نشان کرد: نسل جدید ارتباطی با کتاب ندارد چون نویسنده اجازه ورود به نهادهای فرهنگی را ندارد اما اگر ارتباط این مجموعه‌ها با نویسندگان ایجاد شود نسل تازه ای از دانشجویان و طلاب و دانش آموزان کتاب خوان و نویسندگان در جامعه شناسایی و تربیت می‌شوند و ادبیات داستانی قم و ایران ارتقا پیدا کند.

کفاش بیان کرد: نویسندگانی که در قم فعالیت می‌کنند با همه سختی‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند که باید ارتباط دوسویه بین مجموعه‌های هنری و آموزشی استان نظیر آموزش و پرورش و حوزه علمیه با نویسندگان قمی برقرار شود و این موضوع سبب رشد و ارتقای سطح نویسندگان استان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *